Co je barefoot

CO JE BAREFOOT A PROČ SI VYBRAT BAREFOOT BOTY?

Na trhu existuje nepřeberné množství dětských botiček a popravdě řečeno, vybrat si mezi nimi ty správné, které budou pohodlné, funkční, zároveň líbivé a v neposlední řadě zdravé pro nožky našich dětí, není vůbec jednoduché. 

Důležitá je určitě nezávadnost materiálů, takové boty musí mít certifikáty a osvědčení, ale jenom podle nich botičky vybírat nelze. Podstatné je, aby bota poskytla nožkám adekvátní ochranu, ale zároveň nebránila jejich přirozenému vývoji a fungování. Noha v takové botě by se měla cítit pohodlně a to natolik, že bude mít pocit, jako by byla bosá.

Od toho vznikl název barefoot, ze slov BARE a FOOT, což v překladu znamená „bosá noha“.

Pokud chodidlům umožníme vnímat, automaticky se noha přizpůsobuje terénu a začneme chodit zdravěji a šetrněji k našemu tělu.

Jak vypadá zdravé chodidlo?

  • Vyvinutá příčná i podélná klenba
  • Prsty roztažené do šířky
  • Palec není vbočený a slouží jako opora
  • Flexibilní, chápavé prsty

A co by tedy taková barefootová bota měla splňovat?

1 ) měla by být měkká, lehká, poddajná, z propustného materiálu - nejčastěji se používá kůže nebo prodyšná textilie;

2) podrážka je tenká, pružná a dá se všemi směry v celé délce boty ohýbat bez použití větší síly. Umožňuje tak noze vnímat povrch, po kterém se pohybuje;

3)  ve špičce je dostatečně široká a prostorná, aby umožnila prstům plné rozpětí a v ideálním případě není zaoblená v oblasti palce, který tak může směřovat rovně;

4) podrážka je rovná (říká se tomu zero drop neboli nulový drop), nemá žádný podpatek ani zvednutou špičku. Pokud by špička byla zvednutá, po obutí musí jít vahou nohy lehce stlačit k zemi;

5) stélka není anatomicky tvarovaná, tzn. je rovná a nemá tedy klenbu.

Barefoot boty však nemusí vyhovovat všem, proto se také můžete setkat s pojmem kompromisní boty, které se vyznačují tím, že nesplňují všechny požadavky bosého obouvání. Může se jednat o zpevněný opatek, tlustší a tedy i méně flexibilní podrážku nebo třeba jemný rozdíl mezi patou a prsty. Jediné co se nemění, je prostor pro prsty. Ten je z hlediska zdravého obouvání velmi důležitý. Kompromisní boty mohou být vhodné na tvrdých površích, jakou jsou asfalt, silnice, kostky. Mají pevnější podrážku a chození po tvrdém povrchu pak může být komfortnější. 

Většina dětí se rodí se zdravými nožkami, ale přesto existuje určité procento dětí se specifickými závažnějšími neurologickými či ortopedickými vadami. Ty mohou potřebovat speciální stélky, vhodné cvičení a v takovém případě je vždy vhodné konzultovat stav se zkušeným fyzioterapeutem nebo podologem, který se touto problematikou zabývá.